piątek, 11 lipca 2014

Spotkanie z Wielkim Człowiekiem

Już jakiś czas temu bardzo polubiłam czytać teksty napisane w formie rozmowy. Rozmowy z ludźmi, którzy mnie interesują. I tak oto natrafiłam na coś wspaniałego. Słuch absolutny podarowałam mojej mamie na urodziny. Gdy dawałam jej tę książkę nie wiedziałam, kim był Andrzej Szczeklik. Co za wstyd! Tym bardziej wielki, że jestem z Krakowa, a każdy Krakowianin powinien znać to nazwisko.
Po Słuch.. sięgnęłam, bo potrzebowałam książki na wieczory. Rano czytam teraz Stasiuka  (taki nastrój), wieczorami zaś chciałam mieć  coś, co zanadto mnie nie wciągnie, żeby rano znów wracać do Stasiuka (który jest piękny, ale trzeba go czytać powoli). Oczywiście pomyliłam się co do mojego wyboru, bo rozmowa z Andrzejem Szczeklikiem pochłonęła mnie do tego stopnia, że czytałam ją i rano i wieczorem i w południe i kiedy tylko córeczka mi na to pozwalała :)
Cóż może być wspanialszego, niż spotkanie z człowiekiem wybitnym, ciekawym, wyjątkowym, nietuzinkowym, a przy ty tak niezwykle ludzkim, skromnym, serdecznym. Rozmowa  poprowadzona przez Jerzego Illga (który też czaruje swoją erudycją) jest swobodna, wciągająca, mądra. 
Słuch absolutny poszerza nasze horyzonty. Nie dość, że pozwala nam zdobyć mnóstwo ciekawych informacji nie tylko związanych z medycyną, poznać nieco ciekawych faktów o tak wybitnych osobach, jak na przykład Czesław Miłosz, historii Krakowa, do tego jest świetną lekcją człowieczeństwa. Profesor Andrzej Szczeklik był lekarzem wyjątkowym. Niewielu takich jest- na pewno. Jednak  był też wyjątkowym człowiekiem.  Człowiek renesansu, humanista, który potrafi się wypowiedzieć ciekawie na każdy temat. Miłośnik gór. Lecz nade wszystko wielki miłośnik życia! Człowiek piękny.
Książka, a raczej osoba pana Profesora uczy nas jak dążyć do ideałów. Po jej przeczytaniu poczułam się taka malutka. Mało znacząca. Jednak chwilę po tym przyszła refleksja, że zamiast pogrążać się w takich uczuciach, trzeba nad sobą nieustannie pracować i starać się być najlepszą wersją samego siebie, bo Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki. 
Takie książki, jak Słuch absolutny trzeba czytać i trzeba je mieć, by do nich nieustannie wracać!
M.

1 komentarz:

  1. Mądra książka, a takich nigdy dość!

    PS
    Jeśli jesteś zainteresowana bransoletką, to odezwij się na maila martakowalik16@gmail.com to podeślę Ci zdjęcia tych, które nam zostały :)

    OdpowiedzUsuń