piątek, 1 lutego 2013

"Mama muminków"

„Muminki” zawsze były moją ukochaną bajką. Gdy byłam dzieckiem, znałam je przede wszystkim z kreskówki. Książki były dla mnie wtedy zbyt straszne, za to teraz uwielbiam je czytać.


Dlatego, gdy tylko moja przyjaciółka powiedziała mi, że właśnie ukazała się biografia Tove Jansson, wiedziałam, że muszę ją mieć. Urzekło mnie wydanie książki. Muszę przyznać, że jest to jedna z najładniejszych pozycji, jakie mam w swojej kolekcji. Piękna twarda okładka, masa zdjęć i fantastycznych rysunków autorki w środku, również jej obrazów, których oczywiście nie znałam.

Lubię czytać biografię. Wiedzieć coś więcej o osobie, która potrafiła wykreować fascynujące mnie światy. Ciekawiło mnie zawsze, kto stoi za słowami, które tak chętnie pochłaniam.


Biografia napisana przez Boel Westin jest niezwykle rzetelnym i opasłym (może aż nadto) sprawozdaniem o życiu, a przede wszystkim twórczości finlandzkiej pisarki. Boel pisała je na podstawie intymnych dzienników Tove, listów i notatek, do których miała dostęp, jak też swojej wieloletniej znajomości z Mamą muminków.

Pisarka jawi się nam, jako kobieta, dla której priorytetem była praca. To ona stanowiła oś jej życia. Poprzez pracę- czyli tworzenie, wciąż i nieustannie próbowała wyrazić samą siebie. Zarówno pisząc, rysując,  jak i malując, dlatego  „Mama muminków” jest zarazem zbiorem analiz jej twórczości.


Pojawiają się też wątki dotyczące osobistego życia Tove, dowiadujemy się o miłościach jej życia, poznajemy zamiłowanie do wysp, samotności i nieustannego podróżowania.Wszystkim, którzy kochają „Maminki”, polecam!M.

4 komentarze:

 1. Od dłuższego czasu mam ochotę przeczytać tę biografię, ale jakoś nie nadarzyła się okazja.

  I mam dla was kilka rad. Profil google +, zmieńcie na profil blogger, bo to ułatwi wejście na waszego bloga. Poza tym dobrze byłoby dodać możliwość obserwowania bloga, dzięki temu można pozyskać stałych odwiedzających. Jest jeszcze kwestia przepisywania kodu z obrazka, przy dodawaniu komentarza. To zniechęca, więc lepiej jest wyłączyć tą opcję:)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy za rady. Dopiero zaczynamy, więc są one dla nas cenne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już się zaopatrzyłam w tę pozycję - teraz tylko muszę znaleźć czas, żeby wreszcie to przeczytać :-) Bardzo ładne wydanie i ciekawa okładka

  OdpowiedzUsuń
 4. wydanie jest piękne! i okładka i zawartość w środku- cudo! a czasu na przeczytanie trzeba troszkę znaleźć, bo dość opasła ta biografia Tove jest :)

  OdpowiedzUsuń