wtorek, 10 grudnia 2013

Cytatowo

Mam kilka notesów ze swoimi ulubionymi cytatami i wierszami. Leżą gdzieś na dnie pudła i raz na jakiś czas wyciągam je i czytam te mądrości. Dziś powyciągam te magiczne słowa tu- na blogu. Zaczynam serię nowych postów- cytatowo. Raz na jakiś czas krótki wpis z ulubionymi fragmentami ze źródeł przeróżnych.

"(...) Nawet jak zdejmiesz i przestaniesz udawać aniołka- rzekł Tomcio, kryjąc uśmiech w swej brodzie- to i tak będziesz jeszcze dziewczyną. A raczej: człowiekiem. A człowiek nigdy nie powinien dać się owładnąć uczuciom negatywnym. 
- Odczep się- warknął aniołek. 
- Po co się złościsz? Po co się wściekasz?
(...)
- Problem tkwi nie w rzeczywistości, a w twoim umyśle, człowieku. Odpręż no się. Nie ma żadnego problemu. Ty jesteś problemem. Nie ma usprawiedliwienia negatywnych uczuć. Zwłaszcza dziś wieczorem. 
Elka fuknęła i powiedziała mu, że bredzi jak chory szympans. Ale troszkę się zawstydziła. 
- Dopóki myślisz, że przyczyna Twojej złości jest na zewnątrz, dopóty czujesz się usprawiedliwiona i możesz w sobie tę złość hodować- ciągnął tomek, popychając ją przez tłum w stronę wyjścia(...)."

P.S. Zagadka- z jakiej książki pochodzi powyższy cytat? :) Tak, tak, to właśnie ta książka, którą zawsze czytam w grudniu. Od lat, obowiązkowo! 


M.

2 komentarze:

  1. :-) Noelcia. A tam potem jest taki piękny cytat z de Mello. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj, tam jest całe mnóstwo pięknych cytatów :) nie wiem, jak można przeżyć grudzień bez tej książki :)

      Usuń